Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Порушення ПДР в країнах ЄС. Наслідки та штрафи

Для тих водіїв, які вважають, що Правила дорожнього руху в Україні надто жорсткі, є гарна новина. В Європі Правила набагато суворіші, а штрафи набагато вищі. Це стосується як приватних туристичних чи бізнесових поїздок, так і перевезення вантажів, пасажирів тощо. 

Які штрафи в Європі за порушення ПДР

Для недосвідченого водія навіть європейська інтерпретація деяких наших термінів, що стосуються ПДР, може бути незрозумілою та стати причиною порушень. Наприклад, обгін та випередження в Україні — це різні маневри та розглядаються окремо в різних контекстах. В більшості країн Європи Правила не бачать різниці між випередженням та обгоном. 

В Україні також поступово впроваджують європейські норми щодо ПДР, про деякі з них, що стосуються вантажних перевезень, ми писали у статті: Штрафи для вантажних автомобілів.

Тому відповідальність за порушення правил обгону може чекати водія навіть у тому випадку, коли за нашими мірками він робив випередження та не перетинав роздільну смугу. Таких прикладів досить багато. Проте наймасовіший характер серед порушень носить перевищення швидкості. 

Перевищення швидкості в країнах Європи

Євросоюз давно навчився відстежувати таких порушників навіть без дорожніх патрульних. Там декілька десятків років активно працюють як стаціонарні, так і пересувні фотофіксатори. Інколи система хибить, проте у 99% випадків особистість порушника буде встановлено, а на його адресу прийде лист з квитанцією та фото на згадку.

Ось декілька прикладів того, скільки буде коштувати перевищення швидкості у різних країнах Європи:

  • Литва та Латвія — від 35 до 46 євро;
  • Люксембург, Австрія, Угорщина — близько 60 євро;
  • Естонія, Словаччина, Словенія, Німеччина — 80-90 євро;
  • Бельгія, Греція, Польща, Іспанія — від 110 до 140 євро;
  • Нідерланди, Швейцарія, Франція — від 220 до 350 євро;
  • Чехія та Данія — 1165 євро;
  • Швеція — до 3260 євро;
  • Норвегія — до 7460 євро.

Штрафи за порушення в окремих країнах можуть незначною мірою відрізнятись залежно від того, де було здійснене порушення — в місті, чи на автобані. А також на скільки саме водій перевищив швидкість та коли сплатив штраф. 

Європейські норми ПДР

Показова ситуація наразі в Італії. Наприклад, стандартний штраф за перевищення на 10 км/г становить 42 євро, але якщо перевищити на 40-60 км/г, доведеться сплатити понад 168 євро. Суттєва різниця, чи не так. 

До того ж часто враховується хто саме та в якому статусі вчинив порушення. Водій, що виконує вантажні перевезення в Європу, повинен буде сплатити додаткові штрафні проценти, оскільки займається комерційною діяльністю.

Що буде, якщо не сплатити штраф у Європі та повернутись в Україну

Практика міжнародних перевезень та приватних поїздок Європою чітко показала, що штраф ніколи не розчиняється в повітрі. Лист з квитанцією обов’язково знайде свій адресат навіть на іншій півкулі планети. Це пов’язане з тим, що інформація про будь-якого водія та автомобіль швидко вноситься в базу даних ЄС.

Тому від сплати штрафу ухилитися практично неможливо. Навіть у тому випадку, якщо водію вдасться виїхати за кордони ЄС, не сплативши штраф, квитанція все одно надійде за місцем реєстрації власника автомобіля. Але є один вкрай неприємний нюанс.

Несплата штрафу у країнах Євросоюзу

У Франції, наприклад, за вчасну сплату штрафу, до 15 діб з моменту порушення, скасовують понад 40% суми, а за невчасну сплату та прострочення платежу пеня наростатиме та може становити кілька тисяч євро. У разі несплати та виїзду автомобіля за кордони ЄС про нові подорожі Європою можна взагалі забути, водія буде внесено до реєстру боржників з неможливістю перетину кордонів ЄС надалі.

Але й у межах Євросоюзу водія можуть чекати несподіванки. Наприклад, з 2022 року при перетині меж будь-якої країни ЄС автомобіль автоматично перевіряється. Тож розраховувати на щасливий випадок зовсім не варто. Навіть якщо автомобіль взяти в оренду, це не скасовує відповідальності водія.

Найкраща порада для тих, кого спіймали на перевищенні швидкості в Європі, — сплатити штраф якомога швидше. Ігнорування закордонних штрафів нікуди не допоможе і, в гіршому випадку, може ускладнити майбутні подорожі в країни та виїзд з них.

Залишити коментар