Розмір та тип покришок, що встановлюються на вантажні автомобілі будь-якого класу, впливають на безліч безпекових та економічних факторів. Не важливо, хто вирішив купити шини для вантажівки — приватний перевізник, чи автопарк. Це так чи інакше вплине на рентабельність перевезень, а також на безпеку та можливість контролю вантажівки під час виконання рейсу.
Розміри та маркування комерційних шин
За останні кілька років найпоширенішими розмірами вантажних шин в Україні були 295/75 R22.5, 275/70 R22.5 та 225/70 R19.5, але не обмежувались ними. Втім, ця інформація буде корисною лише у тому разі, якщо розуміти, що означає таке маркування покришок комерційної техніки.
Наприклад, якщо взяти вантажну покришку 295/75 R22.5 та розкласти по поличках значення маркування, будемо мати наступну картину:
- Ширина шини. Перше число в ряду означає ширину шини. Ширина покришок для напіввантажних автомобілів може відображатися в міліметрах, тобто 295 мм. Правильна ширина автошини є життєво важливою, оскільки саме вона формує контактну пляму гуми з дорогою.
- Висота профілю. Друга цифра після косої риски означає відсоткове співвідношення висоти профілю шини до її ширини. У цьому випадку маємо висоту профілю 221 мм.
- Тип конструкції шини. У цьому прикладі буква R означає радіальну конструкцію (це означає, що сталеві або синтетичні стрічки всередині шини проходять під кутом 90 градусів від напрямку руху). Більшість комерційних покришок мають саме таку конструкцію, проте інколи можна зустріти діагональні шини.
- Посадковий діаметр колісного диска, або внутрішній діаметр покришки, маркується в дюймах.
Але першою літерою в маркуванні буде або “P”, або “C”, або “LT”. Літера “P” означає, що шини призначені для легкових автомобілів, “C” вказує на те, що шини спеціально розроблені для комерційного використання, а “LT” означає, що покришки призначені для легких вантажівок (легковантажні шини).
Окрім розмірів, на боковині розташовано ще два важливих параметри — індекс навантаження та індекс швидкості. Перше число вказує на те, яку вагу або вантажопідйомність може витримати одна шина. Наприклад, 89 = 580 кг, а 88 = 560 кг. Решту значень можна знайти в таблицях, які є у вільному доступі.
Індекс швидкості вказує на максимальну швидкість, з якою шина може їхати при максимальному навантаженні. Шина може їхати швидше, ніж вказано у таблиці, при меншому навантаженні, але сильно перевищувати дозвіл не рекомендують. Індекс швидкості позначається латинськими літерами, його також можна прочитати у таблицях.
Інші параметри вантажних покришок та особливості застосування
Продаж шин для вантажних авто також здійснюється згідно із застосуванням конкретного типу техніки. Наприклад, виробники покришок випускають колеса як мінімум чотирьох типів:
- шини для керуючої вісі, беруть на себе всі навантаження і деформації, що виникають при повороті автомобіля;
- шини для ведучих мостів, передають крутний момент завдяки оптимальному малюнку протектора, розробленому для максимального зчеплення з дорогою;
- покришки для причепів та напівпричепів, здатні витримувати статичні та динамічні навантаження, а також максимізувати пробіг та економити пальне;
- колеса для двоскатних мостів.
Стосовно ринку напівпричепів, ознайомтесь з детальною аналітикою з приводу змін та попиту в галузі вантажних перевезень у статті. |
Конструкція вантажних шин змінюється залежно від того, на якій осі вони використовуються. Це пов’язано з тим, що кожна вісь має різні вимоги для забезпечення оптимальних характеристик на дорозі.
Також при виборі вантажних покришок особливо важливо враховувати інструкції виробника гуми щодо розмірів, розташування, номінального тиску та максимально допустимого зношення протектора.