Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Важливі напрямки в розвитку конструкцій сучасних вантажівок

Сьогодні комерційний автотранспорт стоїть на порозі глобальних інновацій, спрямованих на постійне зниження кількості шкідливих викидів в атмосфері. На частку великовантажних машин припадає до 25% всіх парникових газів, що виділяються автомобілями в країнах ЄС, що дорівнює 6% від усього обсягу таких викидів у Євросоюзі. Як результат Європарламент у листопаді 2023 року підтримав екологічні правила, згідно з якими шкідливі викиди для нових вантажівок важкого класу мають бути знижені на 65% вже до 2030 року і на 90% — до 2035-го.

Сучасні електровантажівки

Електровантажівки від Volvo

Тут потрібно сказати, що “сімка” провідних виробників у цьому класі не сидить склавши руки, а вже активно готується до таких змін. І наочний тому приклад — компанія Volvo Trucks. Адже саме вона ще 2019 року першою у світі розпочала виробництво великовантажних вантажівок на електротязі. Спочатку це були розвізні моделі для міста, а 2022 року до них долучилися й машини для магістральних перевезень, а також будівельного сегмента. Сьогодні в її виробничій програмі є вже шість моделей електровантажівок, які випускаються на чотирьох заводах — у Франції, Швеції, Бельгії та США. Компанія загалом отримала замовлення на 6000 екологічно чистих машин.

І не випадково почесний титул International Truck of the Year 2024 завоював саме магістральний тягач Volvo FH Electric. До речі, за всю 47-річну історію цього престижного міжнародного конкурсу це стало першою перемогою вантажівки на електротязі. Модель може мати до шести батарейних блоків сумарною ємністю 540 кВт⋅год, що забезпечує 44-тонному автопоїзду запас ходу до 300 км.

Дизельні тягачі Volvo стали економічнішими

Mercedes-Benz на батареях

Активно працює над електричними вантажівками і концерн Daimler Truck AG. Серійний випуск великовантажної моделі Mercedes-Benz eActros було розпочато ще в жовтні 2021 року. Машина може комплектуватися трьома або чотирма блоками батарей, що забезпечує запас ходу до 400 км. На зарядку трьох блоків від 20 до 80% ємності постійним струмом 160 кВт йде трохи більше години. Однак виробник не зупинився на досягнутому. І вже в жовтні 2023 року було презентовано магістральний тягач eActros 600, укомплектований батареями LFP ємністю 621 кВт⋅год. У підсумку 44-тонний автопоїзд може проїжджати без підзарядки до 500 км. А з урахуванням проміжної зарядки під час обов’язкової 45-хвилинної перерви з урахуванням режиму праці та відпочинку водіїв, щоденний пробіг автопоїзда сягає 1000 км. Серійний випуск таких машин має розгорнутися вже нинішнього року.

ЕлектроMAN

А ще один великий німецький виробник — MAN Truck & Bus — обіцяє розгорнути виробництво своїх новітніх електричних тягачів eTruck вже 2025 року, на заводі в Мюнхені. Машини отримають від трьох до шести батарейних блоків ємністю до 480 кВт⋅год. З проміжною 45-хвилинною зарядкою постійним струмом 375 кВт автопоїзд зможе проїжджати протягом дня до 800 км.

Зарядні станції для електровантажівок

Масовий перехід транспортних компаній на електричний рухомий склад буде неможливий без розвиненої інфраструктури швидкісних зарядних станцій. Ось чому концерни Traton Group (куди входить MAN), Volvo Group і Daimler Truck створили спільне підприємство з облаштування мережі з 1700 таких станцій по всій Європі. До цього числа також увійдуть перспективні, т. зв. мегаватні станції, які зможуть заряджати батареї від 20 до 80% ємності всього за півгодини.

Інновації від Scania

А стосовно цікавих рішень у сфері двигунів внутрішнього згоряння, то тут варто відзначити компанію Scania з її інноваційною силовою лінією Super, що дає змогу економити до 8% пального. Вантажівки оснащуються 13-літровим турбодизелем із тепловим ККД на рівні 50%, що є рекордом у цьому класі. Мотори у варіантах потужності 420 – 560 к. с. мають здвоєні розподільчі вали і систему очищення вихлопних газів за допомогою подвійного впорскування AdBlue – Scania Twin SCR. Свою лепту вносять нові автоматичні коробки передач Scania Opticruise і модернізовані ведучі мости.

У 2020 році Scania почала випускати електричні машини для міських перевезень, а за два роки ця лінійка була розширена магістральними тягачами, здатними працювати з автопоїздами масою до 64 т (для ринку Швеції). Далекобійні моделі з вихідною потужністю 410 кВт можуть мати до шести батарейних блоків ємністю до 624 кВт⋅год, що дає змогу досягти запасу ходу в 350 км. При цьому на зарядку постійним струмом у 375 кВт для пробігу в 270–300 км необхідно всього близько години.

Новий дизайн тягачів DAF

Окремо згадати варто компанію DAF Trucks N. V., яка ще у 2021 році першою почала виробництво магістральних тягачів з урахуванням нових європейських норм за масою і габаритами для машин цього класу. Це дало можливість подовжити кабіни нових моделей XF, XG і XG+ в передній частині на 160 мм, а в задній — на 330 мм (крім машин XF). Кабіни стали просторішими — внутрішній об’єм зріс на 14%, до 12,5 кубометрів. Нові розміри також оптимізували аеродинаміку, що разом із модернізованим 13-літровим двигуном дало змогу зменшити витрату пального на 10,2%. Як результат тягачі нового сімейства XF, XG і XG+ стали переможцями в конкурсі International Truck of the Year 2022.

Тягачі на водні від  Nicola

Вельми перспективним напрямком у розвитку екологічно чистих великовантажних автомобілів є технологія водневих паливних елементів. І тут особливих успіхів досягла американська корпорація Nikola, яка в четвертому кварталі 2023 року вже поставила першим клієнтам 35 магістральних тягачів Tre FCEV. Ці машини розроблені в кооперації з IVECO, що добре видно по кабінах, які багато в чому уніфіковані з моделями S-Way. Машини комплектуються установкою паливних елементів потужністю 200 кВт, балонами для 70 кг водню, що зберігається під тиском 700 бар, а також електромотором з постійною потужністю 400 кВт і батареями ємністю 164 кВт⋅год. Такий тягач у складі автопоїзда має запас ходу до 800 км. Заправка воднем займає менше 20 хвилин.

Водневий Mercedes-Benz GenH2 успішно пройшов випробування

Активно працює над водневими технологіями і Daimler Truck AG. У вересні 2023 року перспективний сідельний тягач Mercedes-Benz GenH2 у складі завантаженого автопоїзда зумів проїхати дорогами загального користування 1047 км без дозаправки. До середини 2024 року обіцяють запустити перший тестовий парк таких автомобілів.

АЗС розширяться водневими заправними станціями

Серійне виробництво почнеться пізніше. Як і у випадку з акумуляторними електровантажівками, для повноцінного переходу галузі на водневі тягачі потрібна відповідна інфраструктура АЗС. У німецькому місті Верт нещодавно було відкрито першу водневу заправну станцію для вантажівок. Її потужність становить 400 кг водню на годину, що дає змогу заправити 80 кг цього екологічного пального в ємності Mercedes-Benz GenH2 лише за 10–15 хвилин.

Акцент на екологічність
Таким чином сьогодні в розвитку конструкцій зарубіжного вантажного автотранспорту спостерігаємо цілу низку принципово нових, перспективних технічних рішень. Основний наголос виробники роблять на екологічність, що вельми актуально в нинішніх реаліях.

Залишити коментар