Незалежно від того, як використовується причіп або напівпричіп, законодавство України встановлює певні правила та вимоги щодо його страхування. У цій статті ми розглянемо, кому необхідно страхувати причіп, вартість страховки, а також розберемося з можливими штрафами у разі її відсутності та винятками з цього правила.
Чи потрібна страховка на причіп в Україні
Власникам транспорту в Україні важливо розуміти, чи потрібна страховка на причіп і які вимоги діють для різних їхніх типів. Згідно з українським законодавством, страховка причепа є обов’язковою, якщо йдеться про використання у комерційних вантажоперевезеннях. Це логічно, що причіп вантажного автомобіля, який бере участь у русі на дорогах загального користування, має бути застрахований. Адже він є частиною вашого транспортного засобу і може становити небезпеку на дорозі.
Чи потрібно вписувати причіп у страховку — також важливе питання. Чи можна застрахувати цілий автопоїзд? Ні, страховка на тягач не покриває відповідальності за причіп, що вимагає оформлення окремого поліса.
Страховка для легкових, вантажних, тракторних причепів
Важливо розуміти, що страховка причепа допомагає власникам комерційних транспортних засобів мінімізувати ризики та фінансові втрати, а також забезпечує безпеку бізнесу.
Але чи потрібна страховка на причіп до 750 кг? Для легкових причепів із зазначеною масою законодавство України не вимагає обов’язкового страхування, якщо такий причіп використовується в приватних цілях. Але якщо ви використовуєте його в комерційних перевезеннях, то оформити окремий поліс все ж таки варто. І якщо страховка на легковий причіп в Україні може бути добровільною, то для комерційних чи сільськогосподарських причепів це вже обов’язкова вимога.
Страховка на вантажний причіп є обов’язковою, тому що такі транспортні засоби беруть участь у перевезенні вантажів, що збільшує потенційні ризики на дорозі. Власник причепа зобов’язаний оформити поліс, який покриватиме збитки, завдані як майну, так і третім особам у разі дорожньо-транспортної пригоди.
Окрему увагу слід приділити страховці на тракторний причіп, який використовується у сільськогосподарських цілях. Такі причепи також підлягають обов’язковому страхуванню, адже вони виїжджають на дороги загального користування.
Штраф за відсутність страховки
В Україні за відсутність страховки на причіп передбачено такі ж штрафи, як і для будь-якого іншого транспортного засобу. Тому він становить 425 гривень, які за несплати протягом 15 діб підвищуються до 850 гривень. Штраф за відсутність страховки на причіп в Україні застосовується до всіх категорій причепів, включно з легковими, вантажними та тракторними.
Логічно, що штраф за їзду без страховки на причіп може збільшитися при повторних порушеннях. А якщо незастрахований причіп бере участь у ДТП, то у таких випадках власнику можуть бути пред’явлені додаткові вимоги щодо відшкодування збитків. І їх не вдасться покрити сумою страхового відшкодування, бо страховка не була оформлена.
Хто може не купувати страховку
В Україні існують винятки, за яких власники можуть не оформляти страховку на причіп. Такі пільги надаються певним категоріям громадян:
– учасники бойових дій;
– постраждалі учасники Революції Гідності;
– особи з інвалідністю внаслідок війни;
– особи з інвалідністю І групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами
– особи, які керують транспортним засобом, що належить особі з інвалідністю І групи, у її присутності.
Як бачимо, пільги не поширюються на юридичних осіб, тому, якщо ваша техніка перебуває на балансі фірми, відмовитися від оформлення страховки не вийде.
До речі, у разі ДТП із транспортним засобом, яким володіє хтось із пільгової категорії громадян, відшкодування ви отримаєте від МТСБУ. Це також важливо знати.
Як оформити страховку та скільки це коштує
Оформити страховку на причіп досить легко – її надає більшість страхових компаній – як онлайн, так і у відділеннях. Деякі компанії можуть вимагати ваш особистий візит, оскільки страхується власність юридичної особи, що використовується в комерційних цілях.
Скільки коштує страховка на причіп, зазвичай залежить від регіону реєстрації транспортного засобу, але можна сказати, що середня ціна не перевищує 1000 гривень. Як завжди, ви можете знайти варіанти дорожче та дешевше – залежно від авторитету страхової компанії та додаткових опцій.
До речі, якщо ви ще не вибрали причіп або напівпричіп, який в майбутньому доведеться страхувати, знайти його можна на сайті Autoline, де розміщені тисячі оголошень про продаж комерційної техніки від перевірених продавців за адекватними цінами.